Jdi na obsah Jdi na menu
 

Příprava na příchod vašeho labradorka- pokud chcete labradora určitě si to pořečtěte

17. 5. 2011

    Výbavička pro štěně  

      Základní výbava pro pejska, podobně jako pro miminko, by měla být připravená ještě před tím, než si štěňátko přinesete domů.

     Některé věci budete potřebovat takřka okamžitě. Další sice můžete dokoupit později, první dny však pravděpodobně nebudete mít čas na obcházení prodejen s chovatelskými potřebami.

     Počítejte s tím, že většinu z věcí, které nakoupíte budete postupně odkládat a nahrazovat je podle velikosti rostoucího psa.

 Pelíšek

     Váš pejsek prospí až 16 hodin denně. Je tedy logické, že pelíšek představuje velice důležitou součást jeho výbavy. Na trhu je velký výběr psích pelíšku, měkké textilní, vyztužené molitanem, proutěné košíky, ty ale nejsou moc praktické na údržbu.
     Výhodou textilních pelíšků je jejich snadná údržba. V případě potřeby je můžete vyprat. Štěňata je však s velkým zaujetím okusují a snadno se mohou dostat skrz látku k molitanu. Pelíšek by neměl být příliš velký, aby si v něm štěně nepřipadalo ztracené, mělo by se cítit ze všech stran chráněné.

Misky

     Každý pes musí mít vlastní misku na potravu a na vodu. Misku na vodu musí mít k dispozici 24 hodin denně – je doplňována a voda je čistá, misku na krmení budete předkládat pouze v určených intervalech. Po jídle misku vždy umyjte – zvláště v létě.

     Nejlepší misky jsou nerezové s gumovou podložkou, nekloužou po zemi, nedají se převrhnout, snadno se čistí a štěňátko je nerozkouše, zcela nevhodné jsou skleněné.

     Vždy dbejte, aby se pes mohl najíst a napít pohodlně. K tomu mohou posloužit i speciální stojany s nastavitelnou výškou.

Obojek, vodítko, náhubek

     Bez obojku a bez vodítka se neobejde žádný majitel psa. Z velkého množství typů a materiálů vyberte jednoduchý hladký obojek bez ozdob,podšitý měkkou plstí, s jednoduchou sponou. Z materiálů dejte přednost kůži. Obojek budete muset měnit s narůstajícím objemem krku. Nevhodné jsou kovové nebo dokonce stahovací obojky a obojky se sponami, které by štěně lákaly k okusování.
      Také vodítko postačí zprvu jednoduché, ne příliš dlouhé. Nedoporučuji samonavíjecí vodítka, ty jsou nevhodné pro nácvik chůze u nohy.
      I ten nejpřátelštější pes má mít svůj náhubek. Využijete jej při cestování MHD nebo při nepříjemném zákroku u veterináře. Náhubek nesmí nikde tlačit nebo odírat.

Hračky

     Pokud nechcete štěněti obětovat zařízení bytu, nachystejte včas vhodné hračky. Hlavním kritériem při výběru by měl být materiál. Vždy dejte přednost speciálním „psím“ hračkám, které jsou odolnější než dětské hračky.

      Nikdy jako hračku nepožívejte předmět, který budete používat při nácviku aportu!

 

 Krmivo  

    Labrador je pes, který je ochoten sníst téměř cokoliv, kdykoli a v jakémkoli množství. Jenže se psy je to jako s malými dětmi – ne všechno, co jim chutná, jim také prospívá.
     Zdrojem zdraví a duševní pohody je tedy pouze nutričně vyrovnané a současně chutné krmivo. Volba krmiva je jedním z Vašich nejdůležitějších rozhodnutí.

Do 4 měsíců 4x denně v malých dávkách.
          Denní režim: ráno 6-8 hod.                     fáze aktivity a 1.krmení                                dopoledne 8-12 hod.          fáze odpočinku
                               poledne 12-13 hod.           fáze aktivity a 2. krmení
                               odpoledne 13-16 hod.        fáze klidu
                               podvečer 16-18 hod.         fáze aktivity a 3. krmení
                               večer 18-22 hod. klid
                               pozdní večer 22-23 hod.   fáze aktivity a 4. krmení

4. – 8. měsíc 3x denně v malých dávkách.

 Od 8. měsíce krmíme 2x denně, případně 1x denně. Doporučuji 2x denně, strava je pro pejska lépe využitelná ve dvou denních dávkách, nezatěžuje příliš žaludek velkým množstvím stravy.
  Pes musí mít k dispozici stále vodu!

     Nejlepší a nejkompletnější je krmení v granulích, štěňátku namáčíme do teplé vody, které obsahují všechny důležité vitamíny a minerály v přiměřeném množství!

  Nevhodné

 • Lidské jídlo: Pes není člověk a složení naší stravy zdaleka neodpovídá jeho potřebám. Samozřejmě, když mu dáme něco na "ochutnání", nic se neděje.

 • Krmivo pro psa nesolit, nekořenit, resp. nezkrmovat kořeněné zbytky.

 • Nedávat drůbeží a rybí kosti (chrupavky ano) – hrozí zranění zažívacího ústrojí, ucpání střeva, samotné kosti způsobují zácpu, nevhodné jsou samozřejmě zkažené a plesnivé potraviny, vepřové maso, uzeniny.


   

                          Desatero výživy štěňátka    

 1. Štěňátko má jiné nároky na výživu než dospělý pes. Podávejte mu výhradně krmivo určené pro tuto věkovou kategorii. Na krmení pro „dospěláky“ přejděte až po definitivním ukončení fyzického vývoje.

 2.  Štěňátko má malý žaludek. Denní krmnou dávku rozdělte na několik porcí – viz výše.


 3.  Štěně má mimořádně citlivý zažívací trakt.
 • Pro zpestření jídelníčku můžeme také občas (2x týdně) dát pejskovi vařenou dávku: vařené hovězí maso, vařené kuřecí maso, smíchat s rýží nebo těstovinami, zeleninou – všechny druhy (hlavně mrkev), obilné vločky, ne brambory. Platí:

- buď jen dávka granulí namočených do teplé vody
- nebo jen vařená dávka

 • Základem by měly být kvalitní granule,  HILL´S, Purina PROPLAN, v malém množství svému pejskovi můžete dát i mléčné výrobky (tvaroh, sýry, jogurt), psí masové konzervy (Grand, Rex), těstoviny, ovoce.  Pamlsky: piškoty, sušené uši (z vepře)…
 1. Dodržujte pravidelný čas krmení. Nenecháváme krmivo v misce volně přístupné. Předložíme štěňátku potravu, počkáme cca 30 minut a misku popř. i se zbytky odebereme (nenecháme zkvasit).

 2. Potrava má mít pokojovou teplotu. Potrava nesmí být studení z lednice, ani příliš horká. Příliš horké nebo studené jídlo může vyvolat zažívací potíže. Vybíravým psům krmivo ohřejte na tělesnou teplotu (asi 37 °C). Lépe se pak uvolňují aromatické a chuťové látky a potrava je pro psa lákavější. Konzervu ohřívejte ve vodní lázni, granule přelijte teplou vodou nebo masovým vývarem. Teplota nemá být vyšší než je tělesná teplota psa, tj. 38-39 °C.

 3. Pravidelně kontrolujte a zaznamenávejte hmotnost a výškové přírustky štěněte. Váhový přírustek by měl být 1 – 1,5 kg za týdendo váhy zhruba 30 kg. Příliš rychlé tempo růstu může vést k deformacím kosterní soustavy a tělesné stavby.

 4. Dřív, než použijete jakýkoli vitaminový a minerálový přípravek, poraďte se s vaším veterinářem.

Pro dobrý vývoj kloubů je výborný přípravek CHASSOTON 4 %, které obsahuje extrakt z měkkýšů, přidáváme Biotin (vitamin H) – vliv na růst, kvalitu a lesk srsti, pangamin s pupalkovým olejem.

 1. Mléko není nutnou ani vhodnou součástí výživy štěňat po odstavu.

Organismus rychle ztrácí schopnost štěpit mléčný cukr laktózu a výsledkem je průjem nebo zvracení.

 1. Po krmení nechte štěňátko asi 2 hodiny odpočívat! Neprovokujte jej ke hrám, nechoďte s ním na vycházku, pouze nejnutnější vyvenčení.

 2. Všechny dlouhodobější potíže, jako jsou zažívací problémy, netypická konzistence a barva trusu, nadměrné pití či výrazná změna chuti k jídlu (i náhlé přejídání může být symptomem nemoci), raději konzultujte s veterinárním lékařem!

                                       Zdraví štěňátka     

     Pevné zdraví je základním předpokladem pro šťastný a spokojený život Vašeho čtyřnohého kamaráda. Je pouze ve Vašich rukou, jak jej budete chránit.

Očkování: v 6. týdnu provedeno očkování
                   v 8. týdnu provedeno očkování
                   ve 12. týdnu bude vámi provedeno očkování

Do doby, než bude mít štěňátko za sebou všechny nezbytné injekce, vyhýbejte se kontaktu s neznámými psy, stýkejte se pouze s pejsky, kteří jsou řádně naočkovaní a jejich majitel zná dobře jejich zdravotní stav.

       Očkování proti vzteklině proveďte do 6. měsíce věku štěňátka.

       Doporučuji nechat pejska očkovat také proti Borelióze, která je způsobena klíšťaty a proti tetanu.

Odčervení: (proti škrkavkám a tasemnicím) 

Odčervení provádí majitel v 8. týdnu a dále každý měsíc.
Od 6. měsíce postačí každého půl roku.


Srst:

     Vykartáčovat 1x týdně, v období línání i několikrát denně. Každý pes miluje tělesný kontakt i tato procedura bude zpestřením. Psa nešamponujte, stačí ho umýt nebo vytřít vlažnou vodou nebo vysprchovat.

     Pravidelně prohlížejte srst a kůži pejska, aby neměl blechy nebo klíště – to lze vytáhnout pomocí speciálních kleští – k dostání u veterináře.

     Vnější cizopasnící nejsou pouze estetickým, ale i zdravotním problémem. Mohou být přenašeči vnitřních parazitů (blecha-tasemnice) nebo nebezpečných infekčním nemocí (klíště-lymeská borelióza). V boji proti vnějším parazitům dnes máme mnoho účinných prostředků. V nejlepším případě doporučuji provést očkování proti Borelióze.

 Drápky:

     Lépe svěřit stříhání drápků veterináři.


Oči, uši:

     Jednou týdně čištění uší a očí vlhkým papírovým kapesníkem či vatovým tamponem, pro čištění uší je vhodný speciální roztok např. NOLVASAN – k dostání u veterináře.


Chrup:

     Zvykejte štěňátko na kontrolu chrupu, především při výměně mléčného chrupu, tj.v období od 4. do 7. měsíce.

                                              Domácí výcvik   
 

     Po krmení, hře nebo po probuzení nastane chvíle, kdy se močový měchýř a střeva pejska potřebují vyprázdnit.

     Malá štěňátka se vyprazdňují vždy po několika hodinách, a tak jistě dojde k několika „nehodám“, než štěně zcela zvládne domácí hygienu.

     Venčit proto pravidelně po jídle a hraní (zhruba každé 3 hodiny).

     Naučte se rozpoznávat varovné signály štěněte, jimiž ohlašuje blížící se potřebu. Za čas se venčení stane pro štěně pravidelným zvykem. Očichávání podlahy bývá signálem, že se potřebuje vyprázdnit. Máte pouze několik sekund na to, abyste přenesli štěně na místo určené k vyprazdňování. Rychle štěně přemístěte na novinový papír, příp. podložku. Pochvalte štěňátko až se vymočí na papír na určeném místě.
     Nikdy štěně nekárejte, pokud se vymočilo vedle papíru a znečistilo podlahu. Nikdy mu nestrkejte čenich do loužičky. Tyto praktiky jsou neúčinné a navíc se vás bude štěně bát.

     V prvním půlroce života organismus štěňátka prodělá nejvíce fyzických změn – rychle nabírá na váze a výšce, prudce se vyvíjí jeho kosterní, nervová a oběhová soustava, vnitřní orgány, utváří se kompletní mléčný chrup, který se kolem 4. měsíce mění za trvalé zuby.

     Právě v této době se ve velké míře rozhoduje o příštím vzhledu a vnitřním zdraví psa. Štěně má samozřejmě jisté genetické předpoklady, jež nelze ovlivnit. Na druhé straně mu díky správné výživě a preventivní zdravotní péči můžete pomoci využít veškerý vrozený potenciál.

                                          Výchova štěněte  
 

Štěněcí období (od odstavu do 6.měsíce věku)

     Štěňátka jsou v tomto věku zkrátka úžasná. Každou chviličku, kdy právě nespí, využívají k nekonečnému řádění a poznávání světa.
     Někdy přecení své síly a usnou uprostřed hry nebo si na vycházce sednou na bobek a žalostně se dožadují, abyste je nesli.
     Umějí se tvářit tak roztomile, že jim odpustíte i tu největší lumpárnu. Ale pozor – už takhle malý pejsek potřebuje řádné vedení a výchovu. Společenské návyky, jež získá v tomto období, si s sebou ponese po celý život! Postupně jej naučte hygieně, seznamte s provozem na ulici, s jinými lidmi a zvířaty, dopřejte mu dostatek příležitostí ke kontaktu s příslušníky svého druhu, naučte jej několik základních povelů.

     Pamatujte na jedno základní pravidlo: Ve vaší domácnosti vždy poroučejte Vy, ne pes! Štěně musí znát slovo NE! Život se psem, jenž přerostl svému pánovi přes hlavu, se dříve či později stane nesnesitelný pro všechny zúčastněné strany.


 

Dorostenecké období (od 6.měsíce do dospělosti)

     Přichází čas, kdy se štěňátko mění v dospělého psa. Tempo růstu se zpomaluje, dotváří se kostra, trvalý chrup a vnitřní orgány, svaly nabývají na objemu. Pes dorůstá své cílové výšky a váhy. „Dospělejším“ se stává i jeho chování. Stále miluje divoké hry a dovádění, dokáže se už ale lépe soustředit. Dodržuje hygienu, ví, co se smí a co ne, přestává ničit zařízení bytu.

     Stejně jako děti i psy procházejí pubertou. Kolem 9. měsíce začne psí dorostenec projevovat zájem o opačné pohlaví, může se chovat vzdorovitě, tvářit se uraženě na každé, byť spravedlivé, pokárání, ignorovat veškeré příkazy a zákazy. Tady je jediný recept – zachovat si chladnou hlavu a vydržet! Každá puberta jednou skončí…..

                             Pohyb a výcvik mladého psa             

     Nechte pejska do věku jednoho roku pohybovat nenuceně, jenom kolik chce on sám. Čtyřměsíční štěně zvládne asi 15 minut procházky, v půlroce už hodinku.

 • Nenechte štěně chodit ze schodů ani do schodů, skákat z velké výšky, důvodem je rychlý růst a rychle se vyvíjející klouby, které přetěžováním nemají šanci na zdravý vývoj a správné osvalení a tím zpevnění celého kloubu.
 • Od 3 měsíců je vhodné plavání, vždy ho musíte po koupeli řádně vytřít a dejte si pozor hlavně na kořen ocasu a pod ním.
 • DO UKONČENÍ 1. ROKU ŽIVOTA zajistěte pejskovi dostatek pohybu, ale nepřetěžujte ho dlouhými procházkami ani nadměrnou sportovní aktivitou, lépe několikrát denně, ale krátce, nepřípustné je běhání u kola!


     Povely učíme postupně, od nejlehčích úkonů k těžším. Nejdříve přivolání na jméno (jde o bezpečnost psa), vodění na vodítku, sedni, lehni, aport.
1. přivolání - povel „KE MNĚ“
2. povel „SEDNI“
3. chůzi na vodítku u nohy

ROZLIŠUJEME INTONACI HLASU! Hlas je Váš dorozumívací nástroj, tak ho používejte! Jinou používáme intonaci při mazlení a povídání si se psem, jinou při volání a kárání. Nikdy nekárejte psa bitím! Pes se nesmí svého pána bát.

Cvičení se vykonává před krmením, nikdy opačně!

Základním pravidlem je, že psa cvičí jedna osoba, ne celá rodina. Největším rušivým elementem jsou děti. Ty berte na procházky, ale při cvičení je nechte doma.

Mladý pes se soustředí při cvičení nejdéle 10 - 15 minut. Cvičte raději kratší dobu, ale denně. Chvalte a chvalte: „táááááák je hodný“, nestyďte se na psa mluvit, povídat si s ním. Necvičte, máte-li špatnou náladu. Prostudujte si knihy o výcviku.

 

                                      Nebezpečí v domě 
 

 • Zavírejte vstupní a balkonové dveře, aby se štěně nezatoulalo.
 • Šňůry od elektrických spotřebičů, kabely, čisticí prostředky a další nebezpečné předměty odstraňte z dosahu štěněte (schovejte za skříně,atd.).
 • Pokud necháváte štěně samotné v bytě, odstraňte z jeho dosahu vše, co nechcete mír rozkousané (boty, koberce, ovladače TV…).
 • Dočasně odstraňte cenné předměty, pokud štěně neodroste z období, kdy všechno žvýká.
 • Křehké předměty dejte mimo dosah štěněte.


     Pro vašeho čtyřnohého kamaráda není natolik důležité, KDE, ale JAK žije. Určitě je šťastnější pes, který bydlí v malém bytě s laskavým a starostlivým člověkem, než pes, který má sice k dispozici obrovský výběh, ale pozornost majitele se omezuje pouze na přísun potravy. Labrador v žádném případě nepatří na řetěz nebo do těsné klece!


    
Zvykáte si na sebe, učíte se spolu žít. Buďte si jisti, že pár měsíců uteče a v období, kdy budete mít rozumného psa, se Vám bude stýskat po jeho lumpárnách!

                                    

                 Dovětek pro budoucí majitele
si labradorského retrievera pořídíte jako psa loveckého, pracovního či „pouze“ rodinného, věnujte mu mnoho ze svého času i citů, protože si to zaslouží.
      Pravým kamarádem, který obohatí náš život o spoustu krásných zážitků se nemůže stát pes, který celé dny mrzutě leží na polštářku. I kdyby měl pět titulů šampióna krásy, není to nic ve srovnání s nakažlivou radostí, která přímo sálá z labradora, když se mu povede splnit náš povel.
     Když nebudete jednat se svým psem jako s otrokem, ale jako spravedlivý a laskavý šéf, jako správný vůdce smečky, budete denně prožívat radost, a Váš život bude mnohem spokojenější. Získáte tak vynikajícího, oddaného přítele, který vám bude do konce svého života stát věrně po boku.